Boşanma Avukatı Ücretleri

0
1080

Hukuk alanında iş yapan kollardan bir tanesi de şüphesiz boşanma avukatlığıdır. Dava öncesinde ve sonrasında seçilen avukatın rolü psikolojik, hukuksal ve ekonomik yönden önem taşır. Öncelikle “boşanma avukatı kimdir?.” Sorusunun yanıtını aramak gerekir.

Boşanma Avukatı Kimdir?

Boşanma avukatı kimdir? dediğinizde boşanmayı da içine alan aile hukuku davaları hakkında yeterli donanıma ve bilgiye sahip olan avukatlar şeklinde tanımlandığını görebilirsiniz. Biraz açarsak, medeni hukukun alt dallarında yer alan aile hukuku anlaşmazlıklarından kaynaklanan evliliği sonlandırma, nafaka, velayet ve mal paylaşımı gibi davaların takibini sağlayan avukatlara verilen isimdir.

Boşanma Davaları Nelerdir?

Boşanma davaları deyince akla evliliklerindeki anlaşmazlık sebebiyle ayrılıklarını resmiyete dökmek isteyen çiftler gelir. Ancak boşanma davaları göründüğü kadar basit ve sınırlı değildir. Kendi içinde türlere ayrılır. Bunlar; anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanma, zina, terk ya da akıl hastalığı nedeniyle boşanma şeklinde sıralanabilir. Boşanmanın iptali gibi boşanmayı sonlandıracak nitelikteki davaları da kapsar. Ayrıca hukuki olarak boşanma sonucunu doğurmayan ve sadece ayrı yaşamayı kararlaştıran bir de ayrılık davası vardır.

Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

Boşanma davalarının süreçleri, boşanmanın türüne göre değişir. Anlaşmalı boşanmalar birkaç ay içerisinde sonuçlanırken, çekişmeli boşanmalar, nafaka ya da velayet işlerini kapsayan davaların bitmesi birkaç seneyi alabilir.  Buna ek olarak, çiftlerin boşanma nedenleri ile alakalı öne sürdükleri olgular ispatlanmış durumdaysa boşanma davası en kısa sürede çözüme ulaşır.

Boşanma Avukatı Ücretleri Nasıldır?

Boşanma avukatı ücretleri, evliliklerini sonlandırmaya hazırlanan, çocuklarının velayetini almaya çalışan ya da nafaka talebinde bulunan çiftlerin üzerinde en çok durduğu konulardan bir tanesidir. Çünkü dava süreçlerinin uzaması nedeniyle, masraflar da artar. Fakat bilinmesi gerekir ki, boşanma avukatları adına standart vekâlet ücreti uygulaması bulunmaz. Avukatlar alanlarında edindikleri tecrübe ve donanıma göre kendi ücretlerini belirler. Ayrıca boşanma avukatı ücretleri yanında, davayı açabilmek adına gerekli olan harçlar ve masraflar unutulmamalıdır. Bir taraf davayı kazandıktan sonra, bu ödemeler tamamen karşı tarafa yüklenir. Boşanma davası kapsamındaki harç ve masraflar her yıl yayınlanan harçlar genel kanunca netleşir. Üstelik boşanma avukatı ücretleri, yargılama süresinde ihtiyaç görülen tanık sayısı, deliller ve davanın anlaşmalı ya da çekişmeli olmasına göre de farklılık gösterir.

Anlaşmalı Boşanma Ücretleri

Anlaşmalı boşanma ücretleri, adından da görüldüğü üzere, iki tarafın ortak payda da buluşarak kararlaştırdığı boşanma türü olduğu için, ücretleri her iki taraf arasında bölünebilir. Fakat tarafların razı gelmesiyle birlikte, bütün ücretin ödemesini birisi de üstlenebilir.

Çekişmeli Boşanma Ücretleri

Çekişmeli boşanma ücretleri kapsamında ödemeleri davayı açan eşin gerçekleştirmesi gerekir.  Üstelik davacı herhangi bir avukatla anlaşma sağlamışsa, avukata yapılacak ödemeyi de kendi bütçesinden ayırmalıdır. Çekişmeli boşanmalarda, avukatlar anlaşmalı boşanmalara nazaran fazla iş yükü alırlar. Bu nedenle çekişmeli boşanma ücretleri, anlaşmalı boşanma ücretleri kategorisinden ayrılarak daha maliyetli bir süreç içerir.

Boşanma Avukatı Neden Önemlidir?

Hukuk çerçevesi içerisinde boşanma davaları son derece hassas bir konudur. Evli çiftler boşanma aşamasına gelene dek, manevi anlamda yıpranma süreci geçirirler. Başvurulan avukatın davacının ya da davalının tüm ihtiyaçlarına da yanıt vermesi önem arz eder. İyi bir boşanma avukatı, alanında yeterli tecrübe kazanmış ve müvekkillerine hem hızlı hem de kesin sonuçlar üreten kişi olarak ifade edilebilir. İzmir’in Bayraklı bölgesinde hukuki kollarda hizmet veren Avukat İdil Su Aydın, sizler adına müzakere sürecini en iyi şekilde yürütüp neticelendirerek hukuki destek sağlayabilir.

İzmir’in Boşanma Avukatı İdil Su Aydın;

Ege Bölgesi’nin ve ülkemizin en gelişmiş kentlerinden biri sayılan İzmir’in başarılı avukatı İdil Su Aydın, aile hukukunu kapsayan boşanma davalarında sizlere en iyi şekilde hizmet sunar. Taraflar arasında arabuluculuk yaparak, davanın en kısa sürede sonuçlanması adına çalışmalar yürütür. Hukuk alanında aldığı eğitim, bilgi ve edindiği deneyim sayesinde müvekkillerinin istek ve beklentilerine yanıt verir. Boşanma sürecinizi resmi dilekçe yazarak başlatabilir ve avukat İdil Su Aydın’dan bu konuda hukuki destek talep edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin